Bioniczny palec pozwala kalekom na czucie dotyku na fantomowej dłoni.

Technologia mogąca zmienić protetykę i robotykę,

Dzięki Szwajcarskiemu Narodowemu Uniwersytetowi Technologii w Lozannie (EPFL), możliwe jest że pewnego dnia osoby które utraciły kończyny znów będą mogły poczuć dotyk i rozróżniać dotykane powierzchnie. Tamtejsi naukowcy opracowali bioniczny palec (PDF) który pozwala kalekom na rozpoznawanie powierzchni o różnej gładkości. Zespół poprosił o pomoc w testach Dennisa Aabo Sørensena, który stracił lewą rękę w wypadku. Według niego, wrażenie jest porównywalne do dotykania prawdziwą ręką.

Sørensen pomagał EPFL w badaniach już od pewnego czasu, wiec miał już zamontowane w kikucie specjalne elektrody pozwalające na przyłączanie protez. W zeszłym roku naukowcy żyli ich do podłączenia specjalnej protezy pozwalającej na rozpoznawanie kształtu i miękkości przedmiotów. Tym razem elektrody zostały połączone z bionicznym palcem, którym następnie przejechano po kilku kawałkach plastiku z wygrawerowanymi wzorami. Sørensen że czuł wzory na „czubku palca fantomowej dłoni” i był w stanie poprawnie rozróżnić gładkie i szorstkie powierzchnie w 96% przypadków..

Badacze (wspólnie z grupą Scuola Superiore Sant’Anna z Włoch) poprosili o pomoc w badaniu także sprawne osoby, które podczas badania miały na głowach czepki EEG. Pozwoliło to na porównanie aktywności mózgu podczas dotykania różnych powierzchni prawdziwym palcem i jego bionicznym odpowiednikiem. W ten sposób wykazano, że nowy wynalazek stymuluje te same obszary mózgu co naturalna kończyna. Poza umożliwieniem stworzenia protez mogących czuć dotyk, technologia może pozwolić też rozwinąć czucie w robotach chirurgicznych, ratowniczych i przemysłowych.

Tekst źródłowy: http://engadget.com/

kat robotyka

Advert